Menu

Příběh Domažlického pivovaru


Ve zrekonstruované historické budově sladovny z konce 19. století najdete galerii Hvozd s prosklenými lávkami, komunitní centrum, klub, knihovnu se vzdělávacím centrem, restauraci, nové expozice: „Pozor, hranice! Historie hrou“, „Příběh domažlického pivovaru“ a  minipivovar s pivnicí.  V roce 2020 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce sladovny a téměř po 25 letech obnovena tradice vaření piva v Domažlicích. Ochutnat tak můžete pivo vařené s láskou, z kvalitních surovin, žateckého chmele, od zkušeného sládka Bohuslava Hlavsy i mladé generace v čele s Ing. Janou Müllerovou, vrchní sládkovou Městského pivovaru Domažlice.

První významná písemná zmínka k pivovarnictví v Domažlicích je z roku 1341. Tehdy si domažličtí měšťané požádali krále Jana Lucemburského, aby si řemesla s ohněm mohli přesunout před hradby svého města. Právo várečné bylo městu dáno zřejmě již s jeho založením kolem roku 1265. O domažlickém pivovaru se vždy tradovalo, že je to jeden z nejstarších pivovarů ve střední a východní Evropě. Na místě, kde se dnes Kulturní centrum Pivovar nachází, byl kdysi velký areál pivovaru, který fungoval do roku 1996. V tomto roce bylo rozhodnuto o jeho uzavření. Roční výstav piva byl tehdy 200 000 hl za rok. V roce 2004 byly zbourány všechny budovy kromě sladovny, která čekala na navrácení života.

Dnes u nás můžete potkat čtenáře, milovníky piva a tradice, návštěvníky z Čech i Bavorska, kteří se chtějí více dozvědět o životě při česko-bavorské hranici, nadšence pro tanec a zdravý pohyb, děti, studenty, skupiny všech věkových kategorií, fotografy, malíře…

Zveme vás k návštěvě jedinečných prostor Kulturního centra – Pivovaru Domažlice, které bylo oceněno jako stavba roku Plzeňského kraje 2020 za dokonalé skloubení funkčnosti a moderního řešení stavby vzhledem k jejím památkovým hodnotám a stávajícímu urbanistickému řešení. Budova se pyšní i rezortním ocenění od ministryně pro místní rozvoj Opera Civitatem 2021, Cenou partnera MMR – Česká cena za architekturu 2022, je vítězem krajského kola Památka roku 2022 – Instalace expozic jako završení celkové obnovy a nového využití sladovny bývalého domažlického pivovaru, knihovna získala 3. místo v soutěži Městská knihovna roku 2023.

(suterén | patro -1)

V prostorách bývalé sladovny město Domažlice obnovilo v roce 2020 vaření piva. Expozice v současném minipivovaru představuje historii pivovarnictví ve městě a ukazuje, jak se proces vaření piva v Domažlicích za posledních 150 let proměňoval. K vidění je kromě jiného poslední zachovaný náduvník z bývalé sladovny, historické plány budov nebo model pivovaru. Expozicí návštěvníky provede zasvěcená průvodkyně. Prohlídky je třeba objednat předem.

PROHLÍDKA PO DOMLUVĚ V DOBĚ OTEVŘENÉHO KC PIVOVAR:
pondělí – pátek | 8 – 12 | 13 – 16
sobota, neděle, svátky | červen – září | 9 – 12 | 13 – 17


Kulturní centrum – Pivovar Domažlice | “Příběh domažlického pivovaru” | suterén (patro -1)
Pivovarská 10 | 344 01 Domažlice
www.kulturnicentrumpivovar.cz | Tel.: +420 607 142 491 | E-mail: kcpivovar@idomazlice.cz