Menu

Výlety do Bavorska

Domažlice a 20 km vzdálené partnerské město Furth im Wald mají mnoho společného. Je to především poloha v těsné blízkosti česko-bavorské hranice a staleté obchodní i hospodářské styky. Po staletích dobrých přeshraničních vztahů, ale i konfrontacích ve válečných dobách uzavřely Domažlice v roce 1990 s městem Furth im Wald partnerskou smlouvu, která přispívá ke sblížení a vzájemnému poznávání obyvatel i kultur na obou stranách hranice.

FURTH IM WALD

Nejstarší zprávy, které se pravděpodobně vztahují k lokalitě Furth, se objevují již v letech 150 a 907 našeho letopočtu. Zcela prokazatelně však Furth pod označením „villa Vurte“ vstupuje do dějin roku 1086 za hrabat z Bogenu. Celní osada byla založena při brodu, kde se stejně jako v Domažlicích stýkalo několik vnitrozemských stezek, aby potom pokračovaly právě ve směru na Domažlice, položené za hraničním hvozdem.

Na přelomu let 1331–1332 byla osada vévody z Wittelsbachu povýšena na vévodské město přístupné třemi branami. Město obklopovaly rovněž hradby s baštami, které byly v průběhu staletí zdokonalovány. V letech 1420–1433 bylo město sužováno častými nájezdy husitských vojsk, která sem zajížděla pro zásoby a mstila se za opakované křížové výpravy. Nájezdy z české strany hranice i průtahy cizozemských vojsk – švédských a později francouzských, střídala klidná leta rozvoje. V roce 1838 připadl Furth, který původně spadal pod Dolní Bavorsko, k Horní Falci. Nastává postupný rozvoj městečka ovlivněný i vybudováním železnice v roce 1861, která je spojila také s Domažlicemi.

Dnešní Furth im Wald je rozvinutým městem s průmyslem a obchody. Velký důraz je však kladen na rozvoj cestovního ruchu a k tomu zaměřené podniky služeb.

Turistické cíle ve Furthu    

TOP VÝLETNÍ CÍLE

Městečko Fruth im Wald i jeho okolí nabízí spoustu zajímavých míst k vidění.
Určitě se vydejte na návštěvu k našim bavorským sousedům…

Prospekty:
http://www.bayerischer-wald-ganz-oben.de/de/online-blaetterprospekte [»]


Dračí sluj
 Drachenhöhle
otvírací doba, vstupné [»]

Prohlídky oživeného draka: [»]
Führungen „Bewegter Drache“* Donnerstag, den 02.07.2020 um 16:00 Uhr* Samstag, den 11.07.2020 um 10:30 Uhr* Donnerstag, den 16.07.2020 um 16:00 Uhr* Samstag, den 25.07.2020 um 10:30 Uhr* Donnerstag, den 30.07.2020 um 16:00 Uhr Anmeldung ist unbedingt erforderlich unter der Telefonnummer09973-5009329 oder info@further-drache.deAufgrund des erwarteten Besucherandranges und um längere Wartezeiten ander Kasse zu vermeiden, können Sie die Tickets auch Tage vorher in derDrachenhöhle erwerben.

WEB BAVORSKÝCH KOLEGŮ… [»]

Další zajímavosti:

Wildgarten [»] – divoká zahrada s podvodní pozorovatelnou
otvírací doba, vstupné

Dračí jezero
 – Drachensee

Steinbruchsee [»] – park, obora se zvířaty, rybník, pro rodiny s dětmi

Koupaliště, venkovní bazén ve Furthu [»] – Drachensee Freibad Furth im Wald

Muzeum draka a zemské brány [»] – Landestormuseum – Drachenmuseum

Furthské podzemí [»] – Further Felsengänge

Voithenberghammer Hammerschmiede Furth [»] – Hamr Voithenberg

Flederwisch – zážitkový svět

Centrum volného času Althütte [»] – Freizeitzentrum Althütte

Více: www.furth.de

Tourist-Information Furth im Wald
Otvírací doba:
květen
po-čt: 08.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00
pá: 08.00 – 13.00
so/ne/svátky: 10.00 – 12.00

červen-září
po-pá: 08.00 – 17.00
so/ne/svátky: 10.00 – 12.00

říjen-duben
po-čt: 08.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00
pá: 08.00 – 13.00

Tel: 0049 9973/509-80
E-mail: tourist@furth.de
Schlossplatz 1
www.furth.de [»]

http://www.bayerischer-wald-ganz-oben.de/de/

Skolení draka – Drachenstich

K nejznámějším turistickým atrakcím našeho partnerského města Furth im Wald patří nejstarší bavorská lidová hra tzv. Skolení draka (Drachenstich). První zmínky o této tajemné hře, v níž hrdinský rytíř bojuje po vzoru svatého Jiří o krásnou princeznu s drakem, se objevují roku 1590. Dnešní podobu hry vytvořil spisovatel a básník J. M. Bauer roku 1952. Za námět zvolil husitské války, které měly pro příhraniční oblast Bavorska osudný význam a s nimi související bitvu u Domažlic (r. 1431). Hra probíhá na furthském náměstí přetvořeném na historické jeviště. Zde ochotníci předvádějí vždy od druhé srpnové neděle po celý týden v sedmi představeních starý příběh, jehož hlavním protagonistou je vedle hrdinného rytíře i obrovitý digitálně řízený drak, který každoročně do Furthu přiláká tisíce diváků.

K pamětihodnostem města patří též Muzeum v městské bráně stojící v místech, kde měl kdysi sídlo furthský hraniční hejtman. Je tu umístěno tzv. dračí muzeum, historické expozice a sbírky domovského sdružení Heimatkreis Bischofteinitz. Nejvýznamnější církevní stavbou Furthu je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Současná stavba pochází z let 1725–1727, další úpravy však probíhaly i v následujících letech.

Více: www.drachenstich.de

Srdečně zve: Tourist-Information Furth im Wald, Tel.: 0049 9973 509-80

V letošním roce se Drachenstich konat nebude. V prodeji jsou vstupenky na příští rok.

STRÁNKY REGIONU:

www.bayerischer-wald-ganz-oben.de

Přehled akcí v bavorském příhraničízde [»]

WALDMÜNCHEN

www.waldmuenchen.de [»] – Perlsee – Perlové jezero

Erlebnisbad AquaFit

Grenzland- und Trenckmuseum [»]

Divadlo na letní scéně „Pandur Trenck před branami Waldmünchenu“ [»]

TIPY NA VÝLETY

Hohenbohen [»]

Rozhledna sektor.f [»]

Menší ZOO Lohberg [»] – Tierpark Lohberg

Bazén a koupaliště v Rötzu [»]

Das Oberpfälzer Handwerksmuseum [»]

Der Eixendorfer Stausee [»]

ST. ENGLMAR

Rodel- & Freizeitparadies St. Englmar – více…
(bobové dráhy, volnočasový zážitkový park, letní tubingová dráha, 20 m vyhlídková věž, trampolíny, …)Stezka v korunách stromů Waldwipfelwegse nachází ve výšce až 30 m a je bezbariérově přístupná, proto se po ní mohou vydat i vozíčkáři a rodiny s dětmi. Pohodlná2,5 metru široká stezka je postavena ze dřeva místních modřínů. Kromě toho si můžete vychutnat nádhernývýhled na vrcholy Bavorského lesa, údolí Dunaje a na rovinu regionu Gäuboden. Více: w [»]ww.waldwipfelweg.de [»]
(stezka v korunách stromů, přírodní zážitková stezka, optické klamy, obrácený dům “vzhůru nohama”,…)